banner domyslny

Oferta - Sprzedaj dom - mieszkanie - działkę - Częstochowa

Kredyty - Częstochowa - Agencja Nieruchomości DiD Deptuła

Biuro Nieruchomości Częstochowa - Kontakt 343606666

Zagrożenia i oszustwa na rynku nieruchomości

Chcąc kupić lub wynająć mieszkanie należy zachować szczególną ostrożność, by nie zostać oszukanym. Dobra cena, nie zawsze równa się znalezieniu wyjątkowej okazji. Często jest to zachęta dla niczego nieświadomych ofiar. Na co więc zwracać uwagę szukając idealnego lokum dla siebie?

Jakie oszustwa występują na rynkach nieruchomości?

Jednym z przestępstw które dominowało na rynku już w 2012 roku, jest oszustwo gospodarcze. Polega ono między innymi na doprowadzeniu do niekorzystnego zarządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd właściciela. Oczywiście nie jest to jedyny sposób naciągaczy. Częstym sposobem wyłudzenia pieniędzy jest podanie się za właściciela mieszkania. Pozwala to na podnajmowanie innym osobom wcześniej wynajętego przez krętacza lokalu. Przykładem może być sytuacja opisana na jednym z portali. Niczego nieświadomi wynajmujący płacą o wiele więcej niż powinni. Bądź też wpłacają kaucję w wysokości opłaty miesięcznej umawiając się na podpisanie umowy i przekazanie mieszkania. Niestety lokalu nie otrzymują, a „właściciel” wraz z pieniędzmi znika. Trudno jest później znaleźć takiego oszusta, ponieważ posługuje się on fałszywymi dokumentami, a swoją „działalność” przenosi do innego miasta. Kolejnym sposobem na zebranie pieniędzy jest  działalność pseudoagencji oferujących nieaktualne/nieistniejące mieszkania. Zdarza się, że nabywca pod wpływem emocji nie patrząc na szczegóły oferty kupi „w ciemno” nieruchomość. Dotyczy to także ukrytego bardzo złego stanu technicznego budynku lub mieszkania. Przed zdecydowaniem się na kupno warto również sprawdzić czy mieszkanie, w którym była prowadzona działalność gospodarcza nie jest zadłużone między innymi z tytułu zaległości z opłatą czynszu. Po nabyciu kwatery nowy właściciel nie jest w stanie udowodnić, że długi nie należą do niego i zobowiązany jest do spłacenia zaległości.

W jaki sposób zachować ostrożność?

Chcąc nie stać się ofiarą oszustwa należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przed kupnem lokalu warto spojrzeć do księgi wieczystej. Można w niej sprawdzić czy sprzedający jest faktycznie właścicielem mieszkania. Warto postarać się, by z księgi zostały wykreślone wszystkie hipoteki. Jeżeli nie jest to możliwe, powinniśmy postarać się o oświadczenie wierzyciela hipotecznego, że zobowiąże się wykreślić po otrzymaniu części kwoty. Warto w księdze dodatkowo sprawdzić czy nie ma tak zwanego dożywotnika, czyli osoby która ma prawo tam mieszkać aż do śmierci. Po dokładnym sprawdzeniu danych sprzedawcy, właściciela nieruchomości czy biura, z którym będziemy współpracować można podpisać umowę przedwstępną. Umowę taką warto spisywać w obecności notariusza. Daje nam to dodatkowe zabezpieczenie w razie kłopotliwych sytuacji. Oszust unika zawierania umowy w takiej formie, będzie więc nalegał na wersję cywilnoprawną.
Niestety kupując mieszkanie nawet w obecności notariusza nie jesteśmy w pełni bezpieczni. Zdarzały się przypadki, że faktyczny właściciel w ciągu jednego dnia podpisał umowy w obecności różnych notariuszy tym samym sprzedając nieruchomość kilku osobom jednocześnie. Problemem jest to, że wpis do księgi wieczystej pojawia się dopiero np. dzień po podpisaniu aktu notarialnego.
Warto także sprawdzić czy lokum, które nabywamy nie należy do grupy niesprzedawalnych ze względu na np. skomplikowany stan prawny czy problem z porozumieniem się spadkobierców.

Znajdując atrakcyjną ofertę kupna bądź wynajmu mieszkania należy być czujnym, by nie paść atakiem naciągaczy. Nie zawsze właściciel sugeruje się chęcią uczciwej sprzedaży mieszkania, lecz zyskiem dla siebie. Z roku na rok powstają nowe sposoby, by wyłudzić pieniądze, trzeba więc dokładnie sprawdzić przed zawarciem umowy mieszkanie oraz właścicieli. Wsparcie w tej trudniej transakcji agencji bądź agenta pozwala uniknąć tego typu sytuacji.

 
 
 

POLECAMY

produkt

sprzedaż

cena: 1,000,000.00 zł

oferta na wyłączność

produkt

sprzedaż

cena: 1,340,000.00 zł

oferta na wyłączność

zobacz więcej